Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mikołowie
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mikołowie

Projekt "Miej szansę z nami" 2011 - 2012

 

 

Celem projektu jest podwyższenie umiejętności wychowawczych i społecznych 11 rodzin korzystających ze wsparcia MOPSu w tym Świetlicy Środowiskowo- Terapeutycznej w Mikołowie.

Projekt zakłada objęcie wsparciem 11 rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, które regularnie korzystają z pomocy MOPSu, 17 dzieci z tych rodzin uczęszcza na zajęcia Świetlicy Środowiskowo- Terapeutycznej.

Ogólnie 29 osób będzie objętych działaniami na rzecz poprawy funkcjonowania w życiu społecznym i rodzinnym.

 

W ramach projektu rodziny będą miały zapewnione:

·         Doradztwo i opiekę psychologiczną

·         Poradnictwo zawodowe

·         Działania prewencyjne- organizacja czasu wolnego rodziców i dzieci (m.in. zajęcia na basenie; wyjazdy: do kina, teatru, planetarium, zoo oraz udział w konkursie; kurs języka angielskiego; wyjazdy i spotkania integracyjne)

 

Projekt przyczyni się do wzmocnienia wychowawczej roli rodziców a także stworzy warunki do ich prawidłowego rozwoju. Skuteczne działania profilaktyczne i terapeutyczne będą zmierzały do poprawy funkcji wychowawczych i opiekuńczych rodzin objętych wsparciem.

Harmonogram realizacji projektu:

- od 1 lipca 2011 r w placówce, zgodnie z kwartalnymi harmonogramami odbywają się zajęcia:

  1. wtorki – zajęcia grupowe z psychologiem (dorośli)
  2. środy – zajęcia grupowe i indywidualne z doradcą zawodowym (dorośli)
  3. czwartki – zajęcia indywidualne z psychologiem (dorośli), zajęcia j. angielskiego (dzieci)
  4. piątki – zajęcia na basenie (dzieci)

- 14 lipca 2011 r. w placówce odbyło się spotkanie informacyjne dla rodzin biorących udział w projekcie „Miej szansę z nami”, podczas którego omówiono główne założenia i cele projektu oraz przedstawiono przybliżony harmonogram działań

-28 sierpnia 2011 r. rodziny projektowe pod opieką wychowawców świetlicy oraz przewodnika PTTK wzięły udział w wycieczce integracyjnej do Ustronia. Pierwszym punktem wyjazdu było śniadanie w schronisku PTTK, a następnie wędrówka ścieżką przyrodniczą i zdobycie szczytu Równicy. Później grupa spędziła czas na grach i zabawach ruchowych. Po obiedzie wyruszono w drogę do Leśnego Parku Niespodzianek, w którym obejrzano pokaz latania sów oraz dużych ptaków drapieżnych. Ostatnim punktem było zwiedzenie Alei Bajek oraz wspólny odpoczynek rodzin na placu zabaw w Parku.

- 30 września 2011 r. w Świetlicy odbył się Turniej Rodzinny, w którym wzięły udział wszystkie rodziny świetlicowe. Rozegrano turniej tenisa stołowego oraz inne zawody ruchowe. Na wszystkich uczestników czekał poczęstunek oraz wspaniałe nagrody za udział w rozgrywkach.

- 4 listopada 2011 r. dzieci biorące udział w projekcie pojechały pod opieką wychowawców do Planetarium Śląskiego w Chorzowie, gdzie obejrzały seans pt: „Kometa nad szwajcarską doliną”

- 6 grudnia 2011 r. dzieci biorące udział w projekcie pojechały pod opieką wychowawców do Teatru Małego w Tychach, gdzie obejrzały spektakl pt: „Calineczka” w wykonaniu Teatru Lalki „Banialuka” z Bielska

- 15 grudnia 2011 r. w placówce odbyło się spotkanie wigilijne połączone z przedstawieniem Jasełek Bożonarodzeniowych. Zaproszeni goście, rodzice oraz dzieci  najpierw obejrzeli przedstawienie, a następnie wspólnie zasiedli do wieczerzy wigilijnej.

W maju 2012 r. zakończono realizację projektu „Miej szansę z nami” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

            Projekt realizowany był przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mikołowie – Świetlicę Środowiskowo- Terapeutyczną. Jego wartość wynosiła prawie 195094,42 tysięcy złotych.

            W ramach projektu 11 rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym zostało objętych działaniami na rzecz poprawy funkcjonowania w życiu społecznym i rodzinnym. Osoby korzystające ze wsparcia miały zapewnione

  • Doradztwo i opiekę psychologiczną
  • Poradnictwo zawodowe
  • Działania prewencyjne – organizacja czasu wolnego rodziców i dzieci (m.in. zajęcia na basenie; wyjazdy: do kina, teatru, planetarium, zoo; udział z konkursie; kurs języka angielskiego; wyjazdy i spotkania integracyjne).

Fotogaleria z realizacji projektu "Miej szansę z nami"

Utworzono dnia 11.04.2014, 21:17

 telefon zaufania

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Pomoc dla Ukrainy

 

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Mikołowie z siedzibą w Łaziskach Górnych